P1206H1503FBTA
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
390415
Description
P 1206 H 1503 F B TR100
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
P1206H1503FBTA PDF
Type Description
Series:P
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:150 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.120" L x 0.063" W (3.06mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.63mm)