RTAN1206BKE5K10
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
390626
Description
RES 5.1K OHM 0.1% 2/5W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RTAN1206BKE5K10 PDF
Type Description
Series:RTAN
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:5.1 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.4W, 2/5W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.030" (0.75mm)