ERJ-14BQJ3R0U
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
390630
Description
RES SMD 3 OHM 5% 1/2W 1210
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
ERJ-14BQJ3R0U PDF
Type Description
Series:ERJ-14B
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:3 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)