RC0603FR-07147RL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
393325
Description
RES SMD 147 OHM 1% 1/10W 0603
DataSheet
RC0603FR-07147RL PDF
Type Description
Series:RC_L
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:147 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)