WK73S2BTTDR261F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
396075
Description
RES 261M OHM 1% 3/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
WK73S2BTTDR261F PDF
Type Description
Series:WK73S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:261 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package:0612
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)