CRL1206-FW-R180ELF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
396083
Description
RES 0.18 OHM 1% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CRL1206-FW-R180ELF PDF
Type Description
Series:CRL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:180 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)