PNM0603E2002BST5
Manufacturer
Vishay
VIGOR # :
405303
Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PNM0603E2002BST5 PDF
Type Description
Series:PNM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:20 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.15W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.51mm)