RCL0406105RFKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
411862
Description
RES SMD 105 OHM 1/4W 0604 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCL0406105RFKEA PDF
Type Description
Series:RCL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:105 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package:0406
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.018" (0.45mm)