CSR1206FK18L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
414870
Description
RES 0.018 OHM 1% 1/2W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CSR1206FK18L0 PDF
Type Description
Series:CSR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:18 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)