PWR3014W7R50JE
VIGOR # :
415183
Description
RES SMD 7.5 OHM 5% 1W 3014
DataSheet
PWR3014W7R50JE PDF
Type Description
Series:PWR3014
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:7.5 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:3014 J-Lead
Supplier Device Package:3014
Ratings:-
Size / Dimension:0.295" L x 0.138" W (7.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.203" (5.15mm)