RL2010FK-070R021L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
434212
Description
RES 0.021 OHM 1% 3/4W 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RL2010FK-070R021L PDF
Type Description
Series:RL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:21 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±1200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2010 (5125 Metric)
Supplier Device Package:2010
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)