AA2512FK-0736KL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
437610
Description
RES SMD 36K OHM 1% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AA2512FK-0736KL PDF
Type Description
Series:AA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:36 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)