CRCW04021R60JNEDHP
VIGOR # :
438347
Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/5W 0402
DataSheet
CRCW04021R60JNEDHP PDF
Type Description
Series:CRCW-HP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.6 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)