MMF-25FRF56R
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
447515
Description
RES SMD 56 OHM 1% 1/4W MELF
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
MMF-25FRF56R PDF
Type Description
Series:MMF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:56 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:MELF, 0207
Supplier Device Package:MELF
Ratings:-
Size / Dimension:0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)