ERJ-P06J182V
VIGOR # :
451574
Description
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/2W 0805
DataSheet
ERJ-P06J182V PDF
Type Description
Series:ERJ-P06
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:1.8 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)