RCWE1206R300FKEA
VIGOR # :
453657
Description
RES 0.3 OHM 1% 1/2W 1206
DataSheet
RCWE1206R300FKEA PDF
Type Description
Series:RCWE
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:300 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)