HVCB0603FKC100K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
455491
Description
RES 100K OHM 1% 0.06W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
HVCB0603FKC100K PDF
Type Description
Series:HVC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:100 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.06W
Composition:Thick Film
Features:High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.79mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.51mm)