CRM2512-FX-4990ELF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
457779
Description
RES SMD 499 OHM 1% 2W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CRM2512-FX-4990ELF PDF
Type Description
Series:CRM2512
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:499 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)