PE0402JRF470R01L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
461652
Description
RES 0.01 OHM 5% 1/4W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PE0402JRF470R01L PDF
Type Description
Series:PE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:10 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Foil
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)