M55342E02B237BRWS
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
461658
Description
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/8W 0505
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
M55342E02B237BRWS PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM0505
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:237 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thin Film
Features:Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package:0505
Ratings:-
Size / Dimension:0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)