CMA02040X1509GB300
Manufacturer
Vishay / Beyschlag
VIGOR # :
462697
Description
RES SMD 15 OHM 2% 0.4W 0204
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CMA02040X1509GB300 PDF
Type Description
Series:CMA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:15 Ohms
Tolerance:±2%
Power (Watts):0.4W, 2/5W
Composition:Carbon Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:MELF, 0204
Supplier Device Package:0204
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)