RC0402JR-100RL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
463016
Description
CHIP RESISTOR THICK FLIM GENERAL
DataSheet
RC0402JR-100RL PDF
Type Description
Series:RC_L
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:0 Ohms
Tolerance:Jumper
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)