DTO025CR7400KTE3
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
463034
Description
DTO 25 C U74 10% TU50
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
DTO025CR7400KTE3 PDF
Type Description
Series:DTO25
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:7.4 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):25W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:TO-252, (D-Pak)
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.323" L x 0.287" W (8.20mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)