SR0805FR-7T7R5L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
463171
Description
RES 7.5 OHM 1% 1/3W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SR0805FR-7T7R5L PDF
Type Description
Series:SR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:7.5 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)