CRCW12181R10JNEK
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
464013
Description
RES SMD 1.1 OHM 5% 1W 1218
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CRCW12181R10JNEK PDF
Type Description
Series:CRCW
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.1 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package:1218
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)