ERJ-PB6D2873V
VIGOR # :
464321
Description
RES SMD 287K OHM 0.5% 1/4W 0805
DataSheet
ERJ-PB6D2873V PDF
Type Description
Series:ERJ-PB6
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:287 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)