SG73P2BTTD4873D
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
467810
Description
RES 487K OHM 0.5% 1/3W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SG73P2BTTD4873D PDF
Type Description
Series:SG73P
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:487 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)