RNCF0805DTC127R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
469091
Description
RES 127 OHM 0.5% 1/8W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RNCF0805DTC127R PDF
Type Description
Series:RNCF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:127 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thin Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)