WSK1206R0390FEA18
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
469378
Description
RES 0.039 OHM 1% 1/2W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
WSK1206R0390FEA18 PDF
Type Description
Series:WSK-HP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:39 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Element
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±35ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)