RNCP0805FTD28K0
VIGOR # :
472318
Description
RES 28K OHM 1% 1/4W 0805
DataSheet
RNCP0805FTD28K0 PDF
Part Status:Active
Resistance:28 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)