Y09300R02200J0L
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
472328
Description
RES 0.022 OHM 5% 1W
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
Y09300R02200J0L PDF
Type Description
Series:VCS101
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:22 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:4-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package:-
Ratings:-
Size / Dimension:0.520" L x 0.080" W (13.21mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max):0.130" (3.30mm)