CR011R96F
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
475202
Description
RES SMD 1.96 OHM 1% 1W 2512
DataSheet
CR011R96F PDF
Part Status:Active
Resistance:1.96 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:-
Ratings:-
Size / Dimension:0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)