FC0402E50R0JST1
Manufacturer
Vishay
VIGOR # :
475688
Description
RES SMD 50 OHM 5% 1/20W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
FC0402E50R0JST1 PDF
Type Description
Series:FC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:50 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Composition:Thin Film
Features:RF, High Frequency
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)