ERJ-2RKD15R8X
VIGOR # :
476835
Description
RES 15.8 OHM 0.5% 1/16W 0402
DataSheet
ERJ-2RKD15R8X PDF
Type Description
Series:ERJ-2RK
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:15.8 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)