RCG0603470RJNEA
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
479092
Description
RES SMD 470 OHM 5% 1/10W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCG0603470RJNEA PDF
Type Description
Series:RCG
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:470 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)