AA0402FR-073K6L
VIGOR # :
482298
Description
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/16W 0402
DataSheet
AA0402FR-073K6L PDF
Part Status:Active
Resistance:3.6 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.015" (0.37mm)