RNCS0805BKE73K2
VIGOR # :
483616
Description
RES 73.2K OHM 0.1% 1/10W 0805
DataSheet
RNCS0805BKE73K2 PDF
Type Description
Series:RNCS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:73.2 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)