CRT0805-BW-18R0ELF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
484345
Description
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/8W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CRT0805-BW-18R0ELF PDF
Type Description
Series:CRT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:18 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thin Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±10ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)