AF0402DR-072K32L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
485404
Description
RES SMD 2.32KOHM 0.5% 1/16W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AF0402DR-072K32L PDF
Type Description
Series:AF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.32 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.015" (0.37mm)