ERJ-PB3D5112V
VIGOR # :
487044
Description
RES SMD 51.1K OHM 0.5% 1/5W 0603
DataSheet
ERJ-PB3D5112V PDF
Type Description
Series:ERJ-PB3
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:51.1 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)