CRGP1206F120R
Manufacturer
VIGOR # :
487057
Description
CRGP 1206 120R 1%
DataSheet
CRGP1206F120R PDF
Type Description
Series:CRGP
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:120 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)