SG73S1ETTP6R80F
VIGOR # :
487773
Description
RES 6.8 OHM 1% 1/8W 0402
DataSheet
SG73S1ETTP6R80F PDF
Part Status:Active
Resistance:6.8 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)