RCS0402118RFKED
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
488266
Description
RES SMD 118 OHM 1% 1/5W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCS0402118RFKED PDF
Type Description
Series:RCS e3
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:118 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)