WSLP0805R0190FEA
VIGOR # :
488273
Description
RES 0.019 OHM 1% 1/2W 0805
DataSheet
WSLP0805R0190FEA PDF
Type Description
Series:WSLP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:19 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Element
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):0.023" (0.58mm)