ERJ-U02F1R10X
VIGOR # :
488510
Description
RES 1.1 OHM 1% 1/10W 0402 SMD
DataSheet
ERJ-U02F1R10X PDF
Type Description
Series:ERJ-U02
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:1.1 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)