SG73P1JTTD10R7D
VIGOR # :
488524
Description
RES 10.7 OHM 0.5% 1/3W 0603
DataSheet
SG73P1JTTD10R7D PDF
Part Status:Active
Resistance:10.7 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RG1608P-822-D-T5
RG1608P-822-D-T5
RES SMD 8.2K OHM 0.5% 1/10W 0603
RMCF1206FT66K5
RMCF1206FT66K5
RES 66.5K OHM 1% 1/4W 1206
RS73F2ATTD56R2C
RS73F2ATTD56R2C
RES 56.2 OHM 0.25% 1/4W 0805
SG73P1JTTD10R7D
SG73P1JTTD10R7D
RES 10.7 OHM 0.5% 1/3W 0603
SiT3373AI-2E2-25NC280.550000X
SiT3373AI-2E2-25NC280.550000X
XTAL OSC VCXO 280.5500MHZ LVDS