RMCF0402JT1M50
VIGOR # :
491849
Description
RES 1.5M OHM 5% 1/16W 0402
DataSheet
RMCF0402JT1M50 PDF
Part Status:Active
Resistance:1.5 MOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)