RP73PF1E562RBTD
Manufacturer
VIGOR # :
493605
Description
RES 562 OHM 0.1% 1/10W 0402
DataSheet
RP73PF1E562RBTD PDF
Type Description
Series:RP73P, Holsworthy
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:562 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.014" (0.35mm)