HVCB1206FKC10K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
493721
Description
RES 10K OHM 1% 1/3W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
HVCB1206FKC10K0 PDF
Type Description
Series:HVC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thick Film
Features:High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.030" (0.75mm)