FCSL90R020DER
VIGOR # :
495298
Description
RES 0.02 OHM 0.5% 4W 3518
DataSheet
FCSL90R020DER PDF
Part Status:Active
Resistance:20 mOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):4W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 3518 (9045 Metric), 1835
Supplier Device Package:9045
Ratings:-
Size / Dimension:0.177" L x 0.350" W (4.50mm x 8.90mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)